Mieszkania z rynku wtórnego a nowe mieszkania Gdańsk

Kupno konkretnego mieszkania uzależnione jest zazwyczaj od wielu czynników. Wpływ na wybór mają przede wszystkim indywidualne preferencje kupujących, ich upodobania, potrzeby. Poniżej wymienione zostaną czynniki, które mogą mieć wpływ na decyzję o zakupieniu konkretnego mieszkania.

Czynnikiem najważniejszym jest zamożność kupujących. Od tego, jaką kwotę są w stanie przeznaczyć na kupno własnego mieszkania, zależą w dużej mierze pozostałe czynniki, jak lokalizacja, rodzaj kupowanego mieszkania (nowe czy z rynku wtórnego), standard mieszkania.

Warto bowiem zaznaczyć, że nie każdego kupującego stać jest na to, by kupić mieszkanie od dewelopera. Ceny mieszkań na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych osiągają dziś sumy nawet ponad 12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Oczywiście, nie jest to cena maksymalna, gdyż w dużym stopniu uzależniona jest ona od lokalizacji danego mieszkania - jego odległości od centrum, wyboru miasta.

W Polsce, nawet w obrębie dużych aglomeracji, ceny są różne, w zależności od popularności miasta. Popularność jest to dość nieprecyzyjna kategoria, pod którą można podciągnąć przede wszystkim to, w jaki sposób dane miasto umożliwia mieszkańcom znalezienie pracy i dostęp do różnego rodzaju udogodnień (sklepów, banków, a także kin, teatrów oraz obiektów sportowych).

Na cenę wpływają też inne czynniki. Najdroższe mieszkania to te, które znajdują się w centrum miast, w zabytkowych ich częściach lub tych dzielnicach, które - z innych względów - cieszą się popularnością, jak choćby warszawski Mokotów.

Jeśli zaś chodzi o Trójmiasto, najdrożej za metr kwadratowy wcale nie zapłacimy za nowe mieszkania Gdańsk. Najwyższe ceny osiąga się tu bowiem na rynku wtórnym, chociażby na Gdańskiej starówce.

Rynek wtórny okazuje się więc nie zawsze być dużo tańszy niż nowe mieszkania Gdańsk. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że w przypadku większości polskich miast, ścisłe centrum jest już od dawna zagospodarowane, nie ma wiec mowy o wkomponowywaniu w tę zwartą, zazwyczaj zabytkową, zabudowę nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Warszawie, która w czasie wojny utraciła większość zabytków znajdujących się w centrum, dlatego wciąż w Śródmieściu możliwe jest zagospodarowanie przestrzeni - tworzenie biurowców i luksusowych apartamentów.

Tym, co przyciąga w przypadku nowych mieszkań Gdańsk, jest przede wszystkim wyższy standard mieszkań. Oferty z rynku wtórnego dotyczą zazwyczaj bądź to mieszkań w kamienicach, bądź też w blokach z wielkiej płyty. Nowoczesne osiedla są tu nieporównanie bardziej konkurencyjne, nie tylko ze względu na estetykę ich wykończenia.

Mieszkania na nowych osiedlach są zdecydowanie bardziej funkcjonalne, przestronne. Istotny staje się także fakt, że nowoczesne osiedla to zazwyczaj obiekty kameralne, najwyżej czteropiętrowe, zamknięte i monitorowane. Wpływa to na komfort mieszkania, dając poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowo, na terenie takich osiedli zakładane są place zabaw dla maluchów, mini parki. Coraz częściej deweloperzy starają się bowiem uatrakcyjniać swoje inwestycje, decydując się na otaczanie ich terenami zielonymi, przez co stają się one bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Kolejnym atutem, w porównaniu z mieszkaniami z rynku wtórnego, jest fakt, że nowe mieszkania Gdańsk są budowane w spokojnych okolicach, są bardziej przestronne, zazwyczaj z bezpośrednim połączeniem z centrum miasta, dzięki czemu nie ma problemu dojazdu do osiedli środkami komunikacji miejskiej.